Dnia 24 października 2018 roku w ramach Innowacji „W sercu Polaka – Polska” odbyła się jednodniowa wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Udział w niej wzięło 50 uczniów z klasy VII, VIII oraz III gimnazjum wraz z opiekunami.

Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta na Majdanku. Celem wyjazdu było zapoznanie wychowanków z miejscem pamięci narodowej.

Majdanek to niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy u stóp Pomnika- Bramy. Wszyscy z zapartym tchem słuchali pani przewodniczki, która opowiedziała nam poruszającą historię związaną z tym miejscem. Pokazała nam komory gazowe, w których stosowane były granulki cyklonu B, łaźnie. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym znajdowały się przedmioty odnalezione na terenie obozu. Były to rzeczy zarówno dorosłych, jak również dzieci. Dowiedzieliśmy się również, że na Majdanku zginęło osiemdziesiąt tysięcy osób, a ich śmierć była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, traktowaniem, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Potem przeszliśmy do krematorium, w którym znajdowały się piece. Było to miejsce, gdzie przeprowadzano pośmiertne spalenie. Zwiedzanie zakończyliśmy przy Mauzoleum, zawierającym prochy ofiar Majdanka. Pobyt w tym miejscu każdego poruszył. Odjechaliśmy z wieloma informacjami i faktami skłaniającymi do refleksji. Refleksji nad człowiekiem i do czego jest on zdolny.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad w McDonald’s. Do Starego Miasta wróciliśmy w godzinach popołudniowych.