Zespół Szkół w Starym Mieście jest miejscem, w którym odnajdzie się każdy, kto zawita w te progi. Dzień dzisiejszy tej szkoły łączy w sobie tradycje i nowoczesność. Zgodnie z duchem reformy oświatowej, gościnne podwoje tej szkoły otwarły się w 1994 roku na Szkołę Podstawową, a w roku szkolnym 1999/2000 na Gimnazjum.

Znakiem naszego czasu w szkole są:
-   dwie pracownie informatyczne ze stałym dostępem do Internetu, których zakup był współfinansowany ze       środków Unii Europejskiej   w ramach EFS

- multimedialne centrum informacji (którego zakup był również współfinansowany ze środków Unii    Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz dobrze wyposażoną bibliotekę,

- hala sportowa.

Zespół Szkół w Starym Mieście jest placówką przyjazną dla ucznia. Bardzo staramy się, aby czuli się w niej bezpiecznie. Profilaktyka uzależnień, przeciwdziałanie agresji i przemocy stawiane są na czołowym miejscu w pracy wychowawczej szkoły. Uczniom i rodzicom zapewniamy fachową i dyskretną opiekę pedagoga szkoły. Prowadzone są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dobrze działa Rada Rodziców.
Dla naszych uczniów prowadzimy zajęcia promujące zdrowy tryb życia w ramach programów profilaktycznych: "Znajdź właściwe rozwiązanie", "Elementarz siedmiu kroków", "Radosny uśmiech- radosna przyszłość", "Czyste powietrze wokół nas", "Trzymaj formę".
       Szkoła współpracuje z instytucjami wspierającymi wszechstronny rozwój młodzieży: Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, Muzeum Zamek w Łańcucie , Teatrem "Maska" w Rzeszowie, Muzeum     w Leżajsku, Nadleśnictwem Leżajsk.
      Nasza szkoła oferuje uczniom różne formy aktywności pozwalające na ich rozwój zdolności i zainteresowań, m.in.:
- kluby sportowe- "Tempo" (gimnazjum), "Tempo" (szkoła podstawowa),
- jedyny w Gminie Leżajsk dziecięcy zespół ludowy "Tramelka",
- zespół tańca współczesnego.
       Uczniowie, którzy chcą poszerzyć swoja wiedzę mogą uczęszczać na kółka m.in.: polonistyczne, plastyczne, ekologiczne.
Redagowana jest gazetka szkolna "Budopress"( gimnazjum), "Barabulec" (szkoła podstawowa).
       W ramach uatrakcyjnienia procesu dydaktycznego były i są realizowane różnorodne innowacje  np." W rytmie polki i walca", teatralna - "Możesz ty- mogę ja", turystyczna "Obieżyświat", "San- moja rzeka", „Czytam i rozumiem”. Uczniowie naszej szkoły maja do dyspozycji bogate zaplecze sportowe(boiska sportowe, siłownia, bieżnia). Oprócz bogatej bazy sportowej szkoła jest również bardzo dobrze wyposażona w różnego rodzaju sprzęt i przyrządy sportowe.

Ma to niebagatelny wpływ na liczne sukcesy sportowe, które odnoszą nasi uczniowie w dziedzinie piłki nożnej, piłki siatkowej i tenisa stołowego na szczeblu gminnym i powiatowym.

O dobrej pracy szkoły świadczy również wzrastający wynik sprawdzianu w klasie VI i egzaminu gimnazjalnego, a także sukcesy w konkursach: recytatorskich, tanecznych, plastycznych, informatycznych, teatralnych, wokalnych.

Te sukcesy to zasługa dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego oraz rodziców, którzy czują silną więź ze szkołą i aktywnie uczestniczą w jej życiu.
                        Dewizą naszej szkoły jest codzienne wykonywanie pracy jak najlepiej potrafimy.